انواع اسپری نازل آتش نشانی

نازل medium velocity

نازل آتش نشانی یکی از اصلی ترین تجهیزات سیستم اطفا حریق اسپری می باشد که وظیفه هدایت جریان آب به محل حریق را دارد. هر نازل دارای دو مشخصه است که مشخص کننده میزان دبی خروجی نازل و هم چنین زاویه پاشش آن می باشد. دیلوج ولو با بازکردن مسیر جریان آب، آن را یه سمت اسپری نازل آتش نشانی هدایت می کند. بهتر است با توجه به نوع حریق بهترین نوع نازل را انتخاب کنبد. در ادامه این مقاله نحوه عملکرد و کارکرد هر نازل را توضیح خواهیم داد.

انواع اسپری نازل آتش نشانی

اسپری نازل ها در استاندارد NFPA15 به طور کامل توضیح داده شده اند. این نازل ها هریک برای نوعی از حریق مناسب هستند. دبی و نوع پاشش آب از این نازل ها باعث می شوند تا قدرت خاموش کنندگی آنها نیز متفاوت باشند.

نازل فول کن (Full cone)

نازل های فول کن به نازل هایی می گویند که زاویه و نوع پاشش آنها به صورت چتری می باشد. یعنی در هنگام تخلیه آب از این نازل ها، جریان آب به صورت یک چتر در می آید و یک دایره وسیع را پوشش می دهند. به همین دلیل بهتر است از آنها در محل هایی که سطح زیادی باید پوشش داده شود استفاده شود. نازل های Full cone داری دو مدل مختلف هستند.

نازل Medium velocity

این مدل نازل ها از دسته نازل های فول کن هستند که با زوایا و دبی های مختلفی تولید می شوند. همانطور که در تصویر زیر می بینید، این نازل ها برای پاشش آب به صورت چتری و برای فضاهای بزرگ مانند انبارها بسیار مناسب هستند. این نازل ها دارای محدودیت هایی در تامین دبی هستند. می توان نازل آتش نشانی مدیوم ولاسیتی را در دو سر پایین (Pendent) یا سربالا (upright) تامین کرد.

نازل medium velocity

نازل High velocity

این مدل نازل ها برای تامین دبی در مقدارهای بسیار بالاتر از نوع قبل استفاده می شوند. این نازل با فشار بیشتر و دبی بالاتر آب را برای حریق های گسترده و خطرناک تامین می کند. به همین دلیل برای آتش های مواد روغنی مانند ترانس ها بسیار مناسب هستند. در زیر تصویر یک نازل های ولاسیتی را مشاهده می کنید.

نازل high velocity

نازل فلت کن (Flat Cone)

نوع دیگری از نازل های آتش نشانی هستند که خروجی جریان آب در آنها به صورت خطی است. در واقع آب در هنگام خروج برخلاف مدل فول کن، به صورت چتری خارج نمی شود و به صورت یک خط می باشد. این خط می تواند مانند یک پرده، از سرایت حرارت حریق جلوگیری کند. از این مدل نازل در بدنه مخازن برای خنک کاری بیشتر استفاده می شود.

نازل flat cone

مشخصه نازل های آتش نشانی

همانطور که گفتیم نازل های آتش نشانی دارای دو مشخصه کلی هستند که نشان دهنده دبی قابل تامین و زاویه پاشش نازل است. مشخصه دبی هر نازل با یک ضریب ثابت به نام کا فکتور (K-Factor) ارائه می شود. در واقع این ضریب از تقسیم دبی بر مجذور فشار بدست می آید. این ضریب به این دلیل ارائه می شود تا بتوان دبی نازل را در فشارهای مختلف محاسبه کرد. این ضریب بر روی هر نازل مشخص شده است و نمودارهای آن نیز توسط سازنده ارائه می شود.

مشخصه دیگر اسپری نازل آتش نشانی، زاویه آن است که بر اساس درجه بیان می شود. این زاویه در نازل های فول کن نشان دهنده زاویه ایجاد چتر در هنگام تخلیه است. هم چنین در نازل های فلت کن نیز زاویه صفحه ایجاد شده توسط خروچی نازل بیان می گردد.

جنس اسپری نازل

اسپری نازل معمولا در سیستم اسپری به صورت ثابت وصل می شوند و برای مدت زمان طولانی در محل قرار می گیرند. به همین دلیل باید جنس آن مقاومت مناسب در برایر خوردگی و رسوبات را در طولانی مدت داشته باشد. به همین دلیل این نازل ها را از جنس برنجی می سازند. هم چنین برای مقاومت بیشتر در محیط های خورنده می توان از جنس های استنلس استیل یا برنزی استفاده کرد.

امیدواریم مطالب ارائه شده اطلاعات کافی را در مورد انواع اسپری نازل آتش نشانی در اختیار شما قرار داده باشد. برای خرید و سفارش انواع این مدل نازل ها می توانید با شرکت برسام تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *