اینداکتور آتش نشانی
برسام سورین کارا

برسام سورین کارا

اینداکتور چیست؟

فوم اینداکتور (inductor) یا تناسب ساز فوم وسیله ای است که برای اضافه کردن فوم به جریان آب در سیستم های آتش نشانی استفاده می شود. همانطور که قبلا در مورد عملکرد سیستم فوم اطفا حریق گفتیم، در این سیستم ها نیاز است تا در مرحله اول فوم به جریان آب اضافه شود. یکی از روش های ساده برای اضافه کردن فوم به آب استفاده از اینداکتور است. این وسیله که تناسب ساز نام دارد، فوم را با درصد مورد نیاز به جریان آب اضافه می کند.

اینداکتور آتش نشانی

اینداکتور آتش نشانی چگونه کار می کند؟

همانطور که می دانید یکی از راه های افزایش قدرت خاموش کنندگی آب، اضافه کردن فوم به آب می باشد. این روش به خصوص در مورد حریق در سوخت های هیدروکربنی بسیار مناسب است. اما این نسبت در مورد سوخت های متفاوت و با توجه به حجم حریق متفاوت است.

همانطور که قبلا در مورد سیستم فوم دوزینگ و بلادر تانک آتش نشانی توضیح دادیم، این سیستم ها به صورت ثابت نصب می شوند. به همین دلیل در حریق های محلی و کوچک امکان استفاده از آنها وجود ندارد. به همین دلیل استفاده از اینداکتور برای حریق های با حجم کم بسیار مناسب است.

inline inductor یک تجهیز آتش نشانی سبک و قابل حمل است که می توانید آن را به راحتی جابجا کنید. در این تجهیز نیازی به هیچ نیروی خارجی برای مکش فوم نیست و جریان آب خروجی به سمت نازل، فوم را به راحتی مکش می نماید. اینداکتور ها با یک شلنگ رابط که پیکاپ تیوب (pickup tube) نام دارد، فوم را از داخل مخزن مکش می کنند.

فوم مکیده شده از مخزن، در اینداکتور با نسبت معینی که از قبل مشخص شده است، در قسمت ونتوری با آب مخلوط می گردد و در خروجی از نازل مخلوط آب و فوم خارج می گردد. در مدل های پیشرفته تر می توانید مقدار درصد اختلاط را با اهرم تنطیم انتخاب کنید.

مزایا و معایب اینداکتور آتش نشانی چیست؟

اینداکتورها به عنوان اولین تجهیزات برای اختلاط آب و فوم شناخته می شوند. این تجهیزات در مقایسه با سایر تناسب ساز آب و فوم قیمت بسیار مقرون به صرفه تری دارند. هم چنین جنس بدنه سبک آن باعث شده است تا به راحتی توسط آتش نشان قابل حمل باشند. این تجهیز در ظرفیت های 450 و 900 لیتر بر دقیقه بیشتر تولید می شود.

اما همانطور که قبل تر گفتیم، این وسیله برای مصارف کم و محلی استفاده می شود و برای حریق های خیلی وسیع کاربرد ندارد. از آنجای که اینداکتور با استفاده از قوانین اختلاط ونتوری استفاده می شود، لذا نمی توانید آن را برای ظرفیت های بالا و فواصل طولانی استفاده کنید. به همین دلیل نیز، در سیستم هایی که فاصله نازل خروجی و اینداکتور بیشتر از 35 متر است، از سایر تجهیزات استفاده می شود. هم چنین ممکن است این تجهیز با برخی از انواع فوم اطفا حریق قابل استفاده نباشد.

امیدواریم این موارد اطلاعات کلی و جامعی را در مورد اینداکتور در اختیار شما قرار داده باشد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص این تجهیز آتش نشانی می توانید با کارشناسان برسام در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *