دیلوج ولو

شیر دیلوج

دیلوج ولو (Deluge valve)یک شیر آتش نشانی است که در سیستم اطفا حریق اسپری نازل، برای قطع و وصل جریان آب استفاده می شود. این شیر آتش نشانی عملکرد بسیار سریع داشته تا در کمترین زمان ممکن، آب به سمت نازل های خروجی هدایت شود. شیر دیلوج معمولا به وسیله یک فرمان الکتریکی باز می شود. ولی می توانید با کمک فشار هوا یا آب نیز بار و بسته کردن شیر را انجام دهید. در این مقاله سعی خواهیم کرد اطلاعات کاملتری از عملکرد دیلوج ولو را بیان کنید.

شیر دیلوج چیست؟

دیلوج ولو که به آن شیر سیلابی هم می گویند، یک مدل شیر آتشنشانی است که برای قطع و وصل جریان آب در سیستم اطفا حریق اسپری نازل استفاده می شود. این شیر در زمان بسیار کوتاهی، جریان آب را به سمت نازل ها هایت می کند. در شیر دیلوج، فشار آب بالادستی باعث بسته نگه داشته شدن شیر می شود و نیروی اضافی برای باز یا بسته نگهداشتن شیر نیاز نیست.

شیر دیلوج

دیلوج ولو به دو صورت عمودی یا افقی قابل نصب می باشد. هم چنین برای بسته عملکرد شیر نیاز به یک تریم می باشد. این تریم جریان آب بالا دستی را بر روی چمبرهای شیر نگه می دارد تا جریان آب از شیر نکند. در نتیجه برای باز کردن شیر کافی است تا فشار آب موجود بر وری چمبر شیر را تخلیه کنیم تا شیر به طور کامل باز شود. برای فرمان دادن به شیر می شود از جریان برق، فشار هوا و آب استفاده کرد. هم چنین برای باز کردن دیلوج ولو می توان از شیر دستی نصب شده بر روی تریم نیز استفاده کرد.

عملکرد دیلوج ولو

همانطور که اشاره کردیم، این شیر برای بسته شدن نیاز به آب با فشار مناسب در بالادست دارد. برای باز کردن شیر هم، می توان با تخلیه آب روی چمبر بالایی، شیر دیلوج را باز کرد. همانطور که در شکل زیر مشاهده می  کنید، جریان آب وروری به شیر از طریق تریم به قسمت چمبر شیر وارد می شود، سپس با افزایش فشار آب ورودی و با کمک فنر، چمبرهای بالا و پایین شیر به فشرده می شوند تا راه خروج آب را مسدود کنند.

عملکرد شیر دیلوج

برای باز کردن شیر کافی است تا فشار را از روی چمبرها کاهش دهیم تا شیر به طور کامل باز شود. کاهش فشار آب روی چمبر از طریق تخلیه آب موجود در آنها انجام می شود. برای تخلیه آب می توان از شیر دستی بالای جمبر استفاده کرد. هم چنین در حالت اتوماتیک با ارسال سیگنال الکتریکی به شیر برقی، جریان آب از چمبر خارج خواهد شد. برای ارسال فرمان به شیر برقی می توان از محرک نیوماتیک یا هیدرولیکی نیز استفاده کرد.

همچنین در دیلوج ولو می توان میزان باز شدگی چمبرها را کنترل کرد تا با نغییر سطح مقطع خروجی، فشاز پایین دستی نیز کنترل شود. شیر دیلوج می تواند به صورت مستقیم یا زاویه ای نیز تولید شود و این موضع تغییری در عملکرد آن ایجاد نمی کند. تنها تفاوت در این است که در شیرهای زاویه ای، میزان افت فشار بیشتر است.

اجرای دیلوج ولو

شیر دیلوج یک شیر ساده است که مشابه شیرالات مختلف صنعتی دارای قسمت های مختلفی است. اصلی ترین قسمت شیر دیلوج بدنه شیر است که به شکل های مختلف و بر اساس استاندارد سازندگان تولید می شود. قسمت بعدی و مهم شیر های دیلوج، تریم دیلوج است که وظیفه باز و بسته کردن شیر را بر عهده دارد. تریم خود از یک سری لوله و اتصالات تشکیل شده است که بر روی آن تجهیزاتی مانند شیر برقی، صافی، شیر توپی، اریفیس و … نصب می شوند. هر یک از این اجرا وظیفه ای جداگانه در مورد شیر را بر عهده دارند.

دیلوج ولو معمولا در کنار سایر اجزا بر روی یک شاسی مونتاژ می گردد، تا در هنگام استفاده به راحتی قابل نصب در هر فضایی باشد. معمولا قبل و بعد از شیر دیلوج از یک شیر ایزوله استفاده می کنند تا در هنگام تعمیر و نگهداری بتوانید شیر را به راحتی باز کنید. هم چنین دو عدد گیج فشار وظیفه دارند فشار ورودی و خروجی از شیر را نشان دهند تا عملکرد شیر قابل بررسی باشد. گیج فشار قابلیت کنترل عملکرد در محل را برای اپراتور فراهم می کند. به همین دلیل برای چک کردن عملکرد شیر در اتاق کنترل، از یک سوییچ فشار در مسیر خروجی شیر استفاده می شود تا در هنگام باز شدن شیر و ایجاد فشار در خط، عملکرد را به ناظر حاضر در اتاق کنترل اطلاع رسانی کند.

دیلوج ولو

جنس بدنه و تجهیرات

این شیر مانند سایر تجهیزات آتش نشانی، با توجه به محل و شرایط استفاده از آن در جنس های مختلف استفاده می شود. از آنجایی که شیر دیلوج، بیشتر با آب آتش نشانی که یک آب تمیز است استفاده می شود، به همین دلیل نیازی به استفاده از آلیاژهای پیچیده نیست. به همین دلیل جنس بدنه شیر معمولا از جنس چدن داکتیل است. هم چنین در موقعیت هایی که رطوبت بالاست و یا امکان استفاده از آب شور وجود دارد، بهتر است از جنس نیکل-آلومینیوم برنز استفاده شود.

معمولا تریم شیر هم از جنس استنلس استیل انتخاب می شود تا زسوبات باعث اختلال در عملکرد شیر نشوند. لازم به ذکر است سایر ادوات مانند شیر برقی و شیر آلات تریم را می توان از جنس برنجی نیز انتخاب کرد.

ما در این مقاله سعی داشتیم تا اطلاعات کلی در خصوص دیلوج ولو را ارائه کنیم تا ضمن آشنایی با کلیات شیر، در هنگام خرید نیز اطلاعات کافی را داشته باشید. اگر می خواهید از یک سیستم اسپری نازل در فضای انباز یا اطراف مخازن استفاده کنید حتما به دیلاج ولو نیاز خواهید داشت. این شیر با قطع جریان آب و بسته نگهداشتن مسیر، باعث می شود تا آب در لوله کشی وجود نداشته باشد تا خطر یخ زدگی بر طرف شود. به همین دلیل این سیستم یکی از سیستم های محبوب در مناطق سردسیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *