10 راه ساده برای جلوگیری از سر خوردن، لغزش و پرت شدن

سر خوردن، لغزش و پرت شدن علت اصلی از دست رفتن زمان و بسیاری از مخاطرات سلامتی در محل کار است. اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) موارد نقض استاندارد حفاظت از سقوط را بیشتر از هر استاندارد دیگری از سال 2010 تا 2015 بیان نموده است.

این نوع خطرات مشکلات جدی برای کارگران و کارفرمایان است. اما خطر آنها را می توان به راحتی با 10 روش ساده به حداقل رساند. با توجه به خطراتی مانند آسیب رساندن به مچ پا تا جراحت و آسیب جدی یا حتی مرگ، حفاظت و جلوگیری از سقوط باید اولویت همه باشد.

این 10 روش برای جلوگیری از آسیب دیدگی باید بهترین شیوه در هر صنعت باشد تا ضامن سلامتی افراد گردند. به طور کلی می توان موارد زیر را جهت حفظ سلامتی افراد بیان نمود:

1- پوشیدن کفش مناسب

این نکته خیلی ساده به نظر می رسد اما اغلب نادیده گرفته می شود. تیم خود را به پوشیدن کفش راحت و اندازه مناسب که چسبندگی کافی در پایین را دارد تشویق نمایید.

2- ایجاد چسبندگی

این کار برای زمین مخصوصا در سطوح شیب دار و صاف به نظر آسان نیست. استفاده از تشک ها و نوار های ضد لغزش می تواند به افزایش چسبندگی کمک کند، مخصوصاً زمانی که موادی مانند گرد و غبار و گریس به راحتی پاک نمی شوند.

3- محیط را تمیز نگه دارید

یک محل کار تمیز هم معمولا امن است! زمانی را صرف برداشتن جعبه ها، طناب ها و کابل ها اضافی کنید و سطح را از مواد لغزنده پاک نمایید تا از سرخوردن کارگران جلوگیری نماید. مخصوصاً در مناطق کاری و در راهروها این موارد اهمیت بیشتری دارند.

4- حوادث را قبل از وقوع آن ببینید

روشنایی ضعیف در زیرزمین ها و پله ها می تواند باعث ایجاد برخورد و سرخوردن هر فرد در محل کار یا خانه شود. نورپردازی مناسب باعث می شود که از خطرات جلوگیری شود (و همچنین خستگی چشم کاهش می یابد).

5- جلوگیری از خطرات موقت

استفاده از نوار خطر، مخروط ها و دیگر محصولات ایمنی ایستا به منظور محدود کردن دسترسی به مناطقی که خطرات موقت سبب لغزش و یا سقوط می شوند.

6- محل عبور عابر پیاده را مشخص کنید

از نوار روشنایی کف استفاده کنید تا مسیرهای عبور را نشان دهند و همیشه این نوارها را تمیز نگه دارید. نوارها را در اطراف درها و پله ها چرخانده و به دیگران کمک کنید تا از این خطرات دور بمانند.

7- نصب علائم ایمنی برای یادآوری خطرات و هشدارها

نصب علائم ایمنی مناسب کمک می کند تا کارگران مراقب مناطق لغزنده و پرتگاه باشند. هم چنین یادآوری جهت بررسی نردبان و داربست و هشدار به آنها جهت تمیز نگه داشتن محیط حائز اهمیت می باشد.

8- استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مناسب

تجهیزات ایمنی فردی برای کار در ارتفاع بخش مهم و ضروری از هر برنامه پیشگیری از سقوط است. به کارگران یاد آوری کنید  که تجهیزات حفاظت فردی مناسب که با علائم OSHA سازگار است را استفاده نمایند.

9– ابتدا بررسی کنید، سپس در ارتفاع کار کنید

قبل از اینکه از یک نردبان یا داربست بالا بروید، تجهیزات خود را بازبینی کنید. بازرسی ها باید به دقت و توسط افراد آموزش دیده صورت پذیرد. اگر یک نردبان یا داربست در شرایط بد قرار داشته باشد، آن را برای تعمیر یا برچیدن مشخص کنید تا هیچکس به طور تصادفی از آن استفاده نکند.

10- همه افراد را جهت شناخت و اجتناب از لغزش، سرخوردن و خطرات سقوط آموزش دهید

مانند تمام آموزش های ایمنی، لغزش، سرخوردن و سقوط می تواند در آموزش ایمنی مورد توجه واقع شود. اطمینان حاصل کنید که تمامی افراد می توانند خطرات را شناسایی کند و در صورت لزوم به درستی از تجهیزات ایمنی فردی استفاده کنند.

با توجه به اینکه این نوع خطرات برای هر نوع محیط کاری رایج است، مهم است که در هنگام حضور افراد مختلف آنها را از سرخوردن یا خطرات سقوط آگاه نماییم. این مهم با راه های بسیاری برای جلوگیری از خسارات ناشی از آن قابل دست یابی است که امیدواریم مشاغل مختلف اقدامات لازم برای کاهش این خطرات را انجام دهند تا کارگران و افراد مختلف در شرایط امن تری فعالیت نمایند.

امیدوارم مقاله فوق مورد توجه شما عزیزان قرارگرفته باشد. خواهشمند است در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر از تماس با برسام دریغ نفرمایید.