هایدرانت آتش نشانی

هایدرانت آتش نشانی تر

هایدرانت آتش نشانی یکی از مهم ترین تجهیزات آتش نشانی در پالایشگاه، پتروشیمی، نیروگاه و کارخانه های بزرگ صنعتی می باشد. هایدرانت آتش نشانی برای تامین آب اطفاء حریق آتش نشان ها یا ماشین آتش نشانی استفاده می شود. این تجهیزات به فاصله حدودا 45 متر از هم در یک منطفه حریف نصب می شوند تا هنگام بروز حریق، آتش نشان برای تامین آب مورد نیاز جهت اطفاء حریق از آنها استفاده کند.

هایدرانت آتش نشانی به یک شبکه سراسری آتش نشانی متصل شده اند تا در هنگام حریق و در کمترین زمان ممکن بتوان از آب برای اطفاء حریق استفاده کرد.

انواع هایدرانت آتش نشانی

هایدرانت آتش نشانی با توجه جغرافیای محل نصب این تجهیز به دو گروه هایدرانت تر و خشک تقسیم بندی می شوند. هر یک از این هایدرانت ها به دلیل محدودیت ها و امکاناتی که دارند برای محلی مناسب می باشند. علاوه بر ویژگی های ساختاری این دو مدل هایدرانت، از نظر ظاهری نیز از هم متفاوت بوده و هر کدام شکل مخصوص به خود را دارند. اما در حالت کلی هر دو مدل هایدرانت برای تامین آب آتشنشانی از طریق خروجی شلنگ و پمپر استفاده می شوند.

هایدرانت آتش نشانی خشک

در محیط هایی که دمای هوای محیطی به زیر صفر می رسد از هایدرانت خشک استفاده می شود. این هایدرانت ها در مکانیزم داخلی خود دارای یک شیر قطع و وصب جریان در عمق پایین تری از سطح زمین هستند تا در نقطه ای پایین تر ورود آب به داخل بدنه را مصدود کنند. به این ترتیب در شرایط عادی بدنه شیر هایدرانت خشک می باشد ( آب در بدنه وجود ندارد) و در نتیجه از یخ زدگی شیر جلوگیری می کند.

هم چنین در زمان کارکرد سیستم، اپراتور با کمک پیچ بالایی هایدرانت، جریان آب را وصل نموده و آب وارد بدنه هایدرانت شده و در دسترس آتش نشان خواهد بود.

هایدرانت آتش نشانی تر

هایدرانت آتش نشانی تر در محیط هایی که خطر یخ زدگی وجود ندارد استفاده می شود. در این مدل هایدرانت آب با فشار خط اصلی در بدنه شیر وجود دارد و هنگامیکه آتش نشان به آب برای اطفاء حریق نیاز داشته باشد با باز کردن خروجی در اختیار وی قرار می گیرد. این مدل هایدرانت دیگر دارای لوله به صورت دفنی نمی باشند و در بدنه شیر همیشه آب وجود دارد.

اجزای شیر هایدرانت

شیر هایدرانت معمولا دارای یک سری قطعات و خروجی ها متناسب با نوع کارکرد خود می باشد. بدنه اصلی هایدرانت دارای معمولا داری دو خروجی برای اتصال شلنگ آتش نشانی و یک خروجی پمپر برای ماشین آتش نشانی است. خروجی شلنگ آتش نشانی هایدرانت با سایز 2.5 اینج می باشد که می تواند در خروجی آن از یک شیر نیز استفاده کرد. این شیر میتواند از نوع گیت ولو و یا گلاب ولو می باشد. آتش نشان با اتصال شلنگ به این خروجی برای اطفاء حریق با کمک نازل های دستی اقدام می کند.

خروجی پمپر هایدرانت معمولا در سایز 4، 4.5، 5 و یا 5.5 اینچ می باشد که بر اساس نیاز کاربر متفاوت می باشد. ماشین آتش نشانی در هنگام شرایط اضطراری با کمک این خروجی آب مورد نیاز منبع خود را تامین می کند. در خروجی پمپر هم می توان یک شیر ایزوله از نوع گیت یا شیر پروانه ای قرار داد.

هایدرانت آتش نشانی

خروجی شیر های هایدرانت دارای کانکشن بر اساس کدهای استانداردی متفاوت می باشند که بر اساس نیاز پروژه های گوناگون تعریف می شوند. این خروجی ها در ایران بر اساس استاندارد BS انگستان یا storz آلمان تعریف می شوند. می توانید اطلاعات بیشتر را در ویدیو زیر مشاهده بفرمایید.

هم چنین در این شیر می توان یک خروجی برای مانیتور آتش نشانی تعریف کرد تا در شرایط اضطراری توسط آتش نشان مورد بهره برداری قرار گیرد.

در مقالات آتی سعی خواهیم کرد اطلاعات با جزییات تکمیلی در مورد انواع تجهیزات جانبی هایدرانت ها نیز ارائه دهیم. خواهشمندیم برای کسب اطلاعات بیشتر با info@barsamgroup.com در ارتباط باشد.