سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

سیستم اطفا حریق اسپرینکلر (sprinkler system) را شاید بتوان جز اولین سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک دانست. سیستم اطفا حریق اسپرینکلر به عنوان زیرمجموعه سیستم اطفاء حریق آبی، از آب برای کنترل و خاموش کردن آتش استفاده می کند. قدرت بالای آب در جذب دما و در دسترس بودن آن باعث شده اند تا این سیستم به عنوان یکی از اقتصادی ترین سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک استفاده شود.

در سیستم اطفا حریق اسپرینکلر آب بوسیله اسپرینکلر ها بر روی محل حریق پاشیده می شود تا حریق را تا رسیدن نیروهای آتش نشانی کنترل نماید. اسپرینکلر ها نیز با ایجاد یک چتر آب بر روی محل حریق حرارت را کاهش داده و موجب خاموش شدن آتش می گردند. هم چنین در این سیستم ها برای اینکه دائما آب با فشار بر روی اسپرینکلرها وجود داشته باشد از یک شیر کنترلی به نام wet alarm check valve استفاده می کنند تا در صورتی که پمپ های آتش نشانی قطع شدند همیشه آب با فشار مد نظر را پشت اسپرینکلر ها تامین کنند.

نازل در سیستم اطفا حریق اسپرینکلر چیست؟

اسپرینلکر ها همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید نازل هایی هستند که بر روی خروجی خود دارای حباب های که معمولا از جنس شیشه هستند می باشند. این حباب ها در مسیر خروجی آب اسپرینلکر قرار می گیرند و تا زمانی که شکسته نشوند اجازه خروج آب از اسپرینکلر را نمی دهند. هر یک از حباب اسپرینکلر ها دارای دمای طراحی می باشند و در صورتی که حرارت حریق سبب رسیدن حباب ها به دمای مد نظر شد، مایع درون آنها انبساط می کند و باعث شکسته شدن حباب می شوند. در نتیجه پس از شکسته شدن حباب، مسیرخروجی جریان آب باز شده و آب پس از برخورد به دفلکتور روی اسپرینکلر به صورت چتری روی محل حریق پاشیده می شود.

سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

همانطور که گفتیم برای اینکه فشار آب بر روی اسپرینکلر همواره نگه داشته شود، از یک شیر به نام wet alarm check valve استفاده می شود که به نوعی یک شیر یک طرفه می باشد تا پس از اینکه آب از این شیر عبور کرد و به سمت اسپرینکلر هدایت شد، حتی در هنگامی که فشار آب بالادست کاهش پیدا کرد فشار آب را بر روی اسپرینکلر ها حذف نماید. در مقالات بعدی توضیحات کامل تری در مورد اجزای سیستم اطفا حریق اسپرینکلر خواهیم داد.

سیستم اطفا حریق اسپرینکلر با توجه به اینکه از تجهیزات نسبتا ساده تری در عملکرد بهره می برد، لذا بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است و یکی از دلایل پرکاربرد بودن این نوع از سیستم ها می باشد. در این سیستم با توجه به مساحت فضا معمولا حجم پایپینگ سیستم بسیار بالاست و به نسبت حجم کار اجرایی بالایی دارد. هم چنین با توجه به مساحت فضای حریق معمولا نیاز به مقدار بسیار زیادی آب وجود دارد. سیستم اطفا حریق اسپرینکلر در محل هایی که تجهیزات برقی دارند به دلیل خطر برق گرفتگی معمولا استفاده نمی شوند و با توجه به اینکه پس از عملکرد سیستم مقدار زیادی آب در محیط جمع می شود نیاز به تمیزکاری محیط وجود دارد و یا حتی ممکن است باعث آسیب رساندن به سایر تاسیسات و تجهیزات شوند. لازم به ذکر است با توجه به اینکه در این سیستم همواره آب در سیستم لوله کشی وجود دارد لذا امکان استفاده از آن در محیط هایی که امکان یخ زدگی دارند، میسر نمی باشد.

در مقالات آتی اجزای مورد استفاده در این سیستم ها با انواع ویژگی هایشان توضیح داده می شوند. خواهشمند است در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با info@barsamgroup.com مکاتبه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *